top of page

Citáty moudrosti stáří od historicky nejlepšího ústavního soudce USA Olivera Holmese

Oliver Wendell Holmes Jr. (1841 - 1935) byl americkým právníkem, který byl v letech 1902 až 1932 soudcem Nejvyššího soudu USA a v roce 1930 jeho hlavním soudcem. Byl známý nejen pro jeho dlouholetou službu, kdy odešel do důchodu ve svých 90 letech, ale také pro jeho stručná a jadrná stanoviska, která z něj udělala jednoho z nejvíce citovaných soudců Nejvyššího soudu USA v historii a jednoho z nejvlivnějších soudců zvykového práva, respektovaného nejen v USA, ale i ve Velké Británii. Byl také profesorem práva na právní fakultě Harvardu, jehož byl absolventem.

Mezi jeho citáty patří:


1) Mysl, která se rozvinula o nové zkušenosti, se nikdy nemůže navrátit do své původní velikosti. Mladí znají pravidla, ale staří znají výjimky.


2) Daně jsou cenou, kterou platíme za civilizovanou společnost.


3) Toto je soudní dvůr práva, mladíku, ne spravedlnosti.


4) Soutěžní prostředí je pro společnost cennější, než co jí stojí.


5) Obecné poučky nerozhodují konkrétní případy.


6) Život je malování obrazu, ne vypočítávání částky.


7) Člověk může mít kosmické osudy, kterým nerozumí.


8) Nejpřísnější ochrana svobody projevu nesmí chránit člověka, který v divadle falešným výkřikem hoří, způsobí paniku.


9) Dejte si pozor, jakým způsobem zbavíte naděje jiného člověka.


10) Pokud jste na pochybách, udělejte to.


11) Nemám žádný respekt k vášni pro rovnost, která mi připadá jen jako idealizovaná závist. Nechci znevažovat závist, ale neakceptuji ji jako mého legitimního pána.


12) Pokud existuje nějaký princip ústavy, který nejbezpodmínečněji vyžaduje jeho uchování než kterýkoli jiný, tak je to princip svobodného myšlení, ne svobodného myšlení pro ty, kteří s námi souhlasí, ale svobodného myšlení, pro ty, které nenávidíme.


13) Nová nepravda je lepší než stará pravda.


14) Mnoho lidí umírá s jejich hudbou stále v nich. Proč tomu tak je? Příliš často je to proto, že se vždy chystají žít dál. Než si to uvědomí, jejich čas vyprchá.7 zobrazení0 komentářů

Comentarios


bottom of page