top of page

Recenze dokumentu "Vítejte v Nulandistánu: pravda o...Ukrajině"

Aktualizováno: 3. 3. 2022

Tento týden jsem narazil na dokument z června 2014 "Vítejte v Nulandistánu: pravda o propagandě a krizi na Ukrajině". Tento 85 minut dlouhý dokument kanadské GRTV dává do posloupnosti časové události a výroky ke krizi na Ukrajině převážně z posledního půlroku a dává vybrané události do kontextu a pohledu, který není v českých masmédiích příliš prezentován.


Pojem Nulandistán vznikl podle náměstkyně státního tajemníka pro evropské a euroasijské záležitosti ministerstva zahraničí USA Viktorie Nulandové, která podle tvůrců dokumentu situaci na Ukrajině vykreslila tak, že už jde o smyšlenou zemi natolik vzdálené reálné Ukrajině, že si zasluhuje vlastní pojmenování. V dokumentu jsou zachyceny nejen výkřiky "Rusové pod nůž", adorace Bandery a "úklid Ukrajiny" vyvolávaných stoupenci politických stran Pravého sektoru a Svobody, ale také opravdu brutální zásahy vládních složek proti občanům "ozbrojených" jen mobily. Tyto projevy a démonizace rusky mluvících a etnických Rusů vyústily tak, dle dokumentu, u části ukrajinské populace v požadavky na odrtžení nebo oficiální federalizaci.


Celkově se dokument snaží předat myšlenku, že ministerstvo zahraničních věcí USA, reprezentované Nulandovou, zavedlo na Ukrajině "Oranžovou revolucí 2.0" protiruský loutkový režim a snaží se jej z geopolitických důvodů udržet, navzdory jeho brutalitě, obdobně jako v zemích blízkého a středního východu. USA nejsou jen Obamova administrativa a dokument obsahuje i záběry ze zasedání americké sněmovny reprezentantů, kde Nulandová podávala vysvětlení...


Citáty, které mě zaujaly:


Ex-prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč: "Skryt za touto údajně legitimní vládou stojí gang ultra-nacionalistů a fašistů, který nyní operuje na Ukrajině a zahrnuje i lidi kandidující na úřad prezidenta. Tito lidé odstraňují velitele bezpečnostních sil v Kyjevě i v regionech. Ve městech hlídkují maskovaní ozbrojenci. A šíří se vlna naprostého bezpráví proti Ukrajincům. Nová vláda propouští armádní důstojníky, co nechtějí, aby toto bezpráví bylo na civilistech pácháno. Jen se zamyslete: oni po armádě chtějí aby jednala jako Banderovské gangy a chtějí rozpoutat občanskou válku. Chtějí vyzbrojit a použít ozbrojence z nacionalistických uskupení. Chtěl bych se zeptat jejich patronů na Západě, těch kteří tyto temné síly podporují: To nevidíte, co se děje? Ztratili jste paměť? Zapomněli jste co je fašismus?"


Předseda podvýboru pro Evropu a Euroasii směnovny reprezentantů USA Dana Rohrabacher během zasedání s Nulandovou: "Asi všichni chápeme, že situace na Ukrajině je mnohem mlhavější, než jak je nám prezentována v každodenní rétorice. Není to jednoduše případ ruské agrese. Když byl prezident Janukovyč vyhnán z úřadu pouličním násilím, to byl počátek tohoto chaosu. Takže prosím neříkejme, že to Rusové mohou za všechny současné problémy. Ve skutečnosti to začalo ještě před jakoukoli ruskou intervencí, když byl zvolený prezident vyhnán a USA nejevily známky znepokojení, že osoba, zvolená ve svobodných volbách, byla svržena skrze pouliční násilnosti, což vytvořilo situaci, kterou máme dnes...Kdy začal ten chaos, který vidíme? Začal, když zvolený prezident Ukrajiny, který byl zvolen v těch pravděpodobně nejspravedlnějších a nejpoctivějších volbách, jaké Ukrajina zažila...Kdy začalo to pouliční násilí? Začalo, když se zvolený prezident rozhodl, rozhodl, k čemuž byl právoplatně zvolen, že vyjedná ekonomickou spolupráci raději s Ruskem než s EU. A to je mnohem mlhavější, než co se tvrdí. Jedno je jisté. Neměli bychom se nechat zmást."


Estonský ministr zahraničí Paet: "Můj dojem je, že politici nové koalice nemají důvěru, lidé z Majdanu a nevládních organizací říkají, že znají všechny z nové vlády a všichni ti lidé mají špinavou minulost."


Ukrajinský poslanec: "Vždy jsem říkal, že naši nacionalisté prosazují politiku USA a Západu a hájí zahraniční zájmy. Ale udělal jsem chybu. Kdo začal s obsazováním úředních budov? Kdy k tomu došlo? To jste snad zapomněli, drazí nacionalisté? Kdo zabral ukrajinské bezpečnostní služby? Kdo zabral arzenál? Kdo zabral zbraně? Nyní jsou tisíce zbraní v rukách gangů. Tito bandité se dnes potloukají po Ukrajině. Nebyli jste jim snad příkladem a návodem? Nejdeme nyní americkou, ale ruskou cestou. Skončí to zničením ukrajinské nezávislosti. Jediným výsledkem bude separatismus a plundrování. Ukázali jste nám to už dříve. Lidé na Ukrajině to dnes jen následují. Říkali jste, že proti Vám neustále zasahují bezpečnostní představitelé. Dnes posíláte ozbrojené muže proti pokojným protestujícím, lidem, kteří brání svá práva. Děláte všechno pro zastrašení obyvatel. Zatýkáte lidi. Zakládáte hony na čarodějnice."


Člen sněmovny reprezentantů USA Brad Scherman: "Jedním z nejtrnitějších problémů zahraniční politiky je sebeurčení verzus územní celistvost. Podpořili jsme nezávislost Jižního Súdánu, a přijali nezávislost Eritreji. V Evropě jsme přijali nezávislost všech republik Sovětského svazu, podpořili jsme nezávislost všech republik Jugoslávské federace. Vytvořili jsme nezávislost Kosova. Na druhé straně jsme byli proti nezávislosti Severního Kosova, byli jsme proti nezávislosti regionu Krajina v Chorvatsku, kde žili Srbové. Byli jsme proti nezávislosti Abcházie a Jižní Osetie a pochopitelně jsme proti nezávislosti na Krymu. Zdá se to trošku nahodilé!? V Moskvě si všimli, že ačkoli jsem vyjmenoval asi 30 různých rozhodnutí učiněných v Evropě, ač se to zdá nahodilé, je každé jednotlivé z nich proti-moskevským rozhodnutím."5 zobrazení0 komentářů

Коментарі


bottom of page