top of page

Havel: Přísahám, že budu čestným, statečným, ukázněným a bdělým vojákem

Aktualizováno: 10. 8. 2021

V období konce 50. let, kdy vznikly celosvětově úspěšné československé filmy jako Cesta do pravěku (1955), Stvoření světa (1957) nebo Vynález zkázy (1958) a kdy Jaroslav Heyrovský obdržel Nobelovu cenu za chemii za objev a rozpracování analytické polarografické metody (1959) absolvoval také Václav Havel základní vojenskou službu u českobudějovického ženijního praporu (1957-1959) v tehdejší cca 180 tisícové Československé lidové armádě s jejím mottem "Za vlast - za socialismus".

Vojenská přísaha vojáků československé armády v roce 1957


"Já, občan lidově demokratické republiky Československé, slavnostně přísahám, že budu čestným, statečným, ukázněným a bdělým vojákem, že budu přísně zachovávat vojenské a státní tajemství a bez odmluv plnit všechny vojenské řády a rozkazy velitelů a představených.


Přísahám, že se budu svědomitě učit vojenskému umění, všemožně chránit majetek armády a lidu, a že budu do posledního dechu oddán svému lidu, své lidově demokratické vlasti, presidentu a vládě Československé republiky.


Jsem připraven na rozkaz presidenta a vlády republiky Československé kdykoli bránit svou vlast - lidově demokratickou Československou republiku, a jako voják přísahám, že ji budu bránit mužně a udatně, důstojně a čestně, a že nebudu váhat nasadit i svůj život k dosažení úplného vítězství nad nepřítelem.


A poruším-li tuto slavnostní přísahu, nechť mne stihne přísný trest lidově demokratického zákona, obecná nenávist a opovržení pracujícího lidu.


Tak přísahám!"Zdroj:14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page