top of page

Citáty moudrosti soudce Brennana z nejvyššího soudu USA

William Joseph Brennan Jr. (25. dubna 1906 - 24. července 1997) byl americký právník, který v letech 1956-1990 zastával funkci pomocného soudce Nejvyššího soudu Spojených států. Byl sedmým nejdéle sloužícím soudcem v historii Nejvyššího soudu a proslul jako vůdce liberálního křídla Nejvyššího soudu USA. U Nejvyššího soudu byl znám svými vyhraněnými progresivními názory, včetně odporu k trestu smrti a podpory práva na potrat a práv homosexuálů. Díky své schopnosti utvářet různá široká stanoviska a "vyjednávat" o hlasy v mnoha případech byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů soudu. Soudce Antonin Scalia označil Brennana za pravděpodobně nejvlivnějšího soudce 20. století.

Mezi jeho citáty patří:


- Tvůrci Listiny práv neměli v úmyslu "vytvářet" práva. Spíše navrhli Listinu práv, aby zakázali vládě porušovat práva a svobody, o nichž se předpokládá, že již existují.


- Pokud existuje základní zásada, na níž je založen první dodatek, pak je to ta, že vláda nesmí zakázat vyjádření myšlenky jen proto, že společnost považuje myšlenku samotnou za urážlivou nebo nepříjemnou.


- Genialita ústavy nespočívá v tom, že by měla statický význam ve světě, který je mrtvý a zanikl, ale v přizpůsobivosti jejích velkých principů současným problémům a současným potřebám.


- Snaha o svobodu, důstojnost a práva člověka nikdy neskončí.


- Pokud právo na soukromí něco znamená, pak je to právo jednotlivce, ať už ženatého či svobodného, na svobodu před neoprávněným vměšováním vlády.


- Právo nemůže stát stranou společenských změn, které ho obklopují.


- Neexistuje nic takového jako falešná myšlenka.


- Vy v médiích byste se měli stydět za to, že ustanovení a záruky Listiny práv nazýváte "technikáliemi". Nejsou jimi. Díky těmto zárukám jsme tím, čím jsme.


2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page